Działalność Rady ustaje po objęciu parafii przez nowego proboszcza, który jednakże może w ciągu sześciu miesięcy potwierdzić jej dotychczasowy skład.
W ciągu sześciu miesięcy od kanonicznego objęcia parafii 27 września 2020 r. proboszcz ma obowiązek powołać Parafialną Radę Duszpasterską (PRD) lub potwierdzić jej skład dotychczasowy.
Zatwierdzenie Duszpasterskiej Rady Parafialnej z racji obostrzeń sanitarnych nastąpi w późniejszym terminie podczas uroczystej Mszy św.
Skład Duszpasterskiej Rada Parafialnej
Ks. Waldemar Kowalski- Proboszcz, Przewodniczący Duszpasterskiej Rady Parafialnej
Ks. Paweł Saczuk – Wikariusz
Ks. Kacper Pawlak – Katecheta
Diakon Piotr Maciejewski
Siostra Małgorzata Galik SJE
Piotr Kośla – Sekretarz
Jakub Widomski – Kronikarz
Jadwiga Putkiewicz
Stefan Dunin
Krzysztof Parol
Grzegorz Dobkowski
Janusz Drobiecki
Ludmiła Drobiecka
Dorota Pyszyńska.
Joanna Mazurek
Michał Wójcik
Anna Wójcik
Izabella Banaśkiewicz
Joanna Kamińska
Stanisław Kochański
Duszpasterska Rada Ekonomiczna
Ks. Waldemar Kowalski -Proboszcz, Przewodniczący Duszpasterskiej Rady Ekonomicznej
Piotr Kośla
Grzegorz Dobkowski
Stefan Dunin
Duszpasterska Rada Parafialna Kaplica w Kątach
Ks. Waldemar Kowalski – Proboszcz, Przewodniczący Duszpasterskiej Rady Parafialnej
Ks. Zbigniew Borkowski – Kapelan, Vce Przewodniczący Duszpasterskiej Rady Parafialnej
Tomasz Pawlak – Sekretarz
Siostra Małgorzata Celejewska SJE
Rafał Dubiński
Halina Konarska
Spotkania odbywają się co 2 miesiące.
Kontakt: telefon 880-001-332
e-mail: gorakalwaria@marianie.pl
Statut Parafialnej Rady Duszpasterskiej w Archidiecezji Warszawskiej
- W ciągu sześciu miesięcy od kanonicznego objęcia parafii proboszcz ma obowiązek powołać Parafialną Radę Duszpasterską (PRD) lub potwierdzić jej skład dotychczasowy.
- Rada Duszpasterska jest miejscem dialogu duchownych i świeckich, współpracy i współodpowiedzialności za parafię. Jej zadaniem jest wspomaganie proboszcza w działalności duszpasterskiej.
- W skład Rady wchodzą z urzędu: proboszcz jako jej przewodniczący, wikariusze parafialni, katecheci oraz przedstawiciele instytutów życia konsekrowanego i stowarzyszeń życia apostolskiego. Ponadto w skład Rady należy powołać przedstawicieli całej wspólnoty parafialnej odznaczających się wysokim poziomem moralnym, roztropnością i zaangażowaniem apostolskim parafii, zwłaszcza członków grup, ruchów i stowarzyszeń działających przy parafii, z uwzględnieniem stanów, zawodów, wieku oraz terytorium parafii. Ilość członków Rady winna być dostosowana do wielkości i potrzeb parafii.
- Członków PRD, którzy nie wchodzą w jej skład z urzędu, powołuje proboszcz na podstawie własnego rozeznania i potrzeb parafii, po uprzedniej konsultacji ze swoimi współpracownikami. Wiernych świeckich można też powoływać w drodze wyboru przez parafian; dokonany wybór wymaga jednak zatwierdzenia proboszcza.
- Przed pierwszym posiedzeniem członkowie Rady winni złożyć na ręce księdza proboszcza przyrzeczenie wiernego i zgodnego z przepisami prawa kanonicznego postępowania.
- Kadencja Rady trwa trzy lata. Mandat poszczególnych członków może być przedłużany na kolejne kadencje. W nadzwyczajnych okolicznościach i uzasadnionych przypadkach proboszcz może odwołać członka Rady uzasadniając wobec niego i Rady swoją decyzję.
- Dopuszcza się możliwość uzupełnienia PRD o nowych członków w czasie trwania jej kadencji.
- PRD jest organem doradczym i wspomagającym w działalności duszpasterskiej. Szczególnym przedmiotem jej troski powinno być zatem pogłębienie religijnej świadomości parafian, budzenie postawy odpowiedzialności za parafię jako wspólnotę, dbałość o wychowanie chrześcijańskie, rozwijanie inicjatyw apostolskich wśród parafian, formułowanie propozycji i wniosków dotyczących doskonalenia pracy duszpasterskiej w parafii.
- Do proboszcza należy zwoływanie Rady, przewodniczenie jej posiedzeniom, ustalanie porządku obrad, nadzór nad wykonaniem podjętych ustaleń oraz reprezentowanie Rady. W szczególnych przypadkach proboszcz, może ustanowić spośród członków PRD, swojego delegata zlecając mu przewodniczenie obradom.
- Posiedzenia Rady powinny odbywać się przynajmniej raz na trzy miesiące, a członkowie o jej posiedzeniu powinni dowiadywać się przynajmniej na tydzień przed terminem.
- Rada powinna wybrać z pośród siebie sekretarza, który prowadzi księgę protokołów z poszczególnych posiedzeń. Księgę tę przechowuje się w archiwum parafialnym i podlega ona wizytacji biskupiej i dziekańskiej.
- Działalność Rady ustaje po objęciu parafii przez nowego proboszcza, który jednakże może w ciągu sześciu miesięcy potwierdzić jej dotychczasowy skład.
- W poszczególnych przypadkach Arcybiskup może zezwolić na inne zasady powoływania PRD.