Misterium Męki Pańskiej

W sobotę 13 kwietnia br. o godz. 15.00 Góra Kalwaria przeistoczy się w Nową Jerozolimę a na jej ulicach, jak przed wiekami, odegrane zostanie Misterium Męki Pańskiej.
Po raz kolejny Góra Kalwaria powróci do swej sarmackiej przeszłości, do wielkopostnej tradycji wspólnego przeżywania Drogi Krzyżowej. Tradycji zapoczątkowanej tu już w XVII wieku, kiedy to Góra Kalwaria była najważniejszym sanktuarium pasyjnym na terenie Mazowsza, a może i całej ówczesnej, ogromnej Polski, Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Wówczas na pobliskich Mariankach żył i nauczał św. Stanisław Papczyński, założyciel zakonu marianów i wielki czciciel Chrystusa cierpiącego.
Tegoroczne odnowione Misterium nabiera szczególnego duchowego charakteru, a jego uczestnicy będą mogli przeżywać je jako modlitwę, m. in. poprzez śpiew Gorzkich Żali. Misterium rozpocznie scena historyczna, odwołująca się do tradycji wpisywania wyroku wydanego na Jezusa do akt miejskich – odczytany zostanie „Dekret Piłata”, pochodzący z 1761 roku. Następnie kilkudziesięciu mieszkańców miasta i okolic w strojach jerozolimskiego ludu i dostojników, rzymskich panów i żołnierzy odegra wielkopiątkowe wydarzenia poczynając od zaparcia się Piotra i sądu Piłata nad Jezusem, poprzez Drogę Krzyżową – spotkanie Jezusa z Matką, scenę Szymona Cyrenejczyka, Weroniki, płaczących Niewiast, Kuszenie Judasza – aż do Ukrzyżowania.
Zabrzmią przejmujące pieśni, autorstwa poety i pieśniarza Jacka Kowalskiego, napisane specjalnie dla Misterium. Stroje, dekoracje, rekwizyty zostały wykonane podczas wielotygodniowych przygotowań własnymi siłami Bractwa Misterium Męki Pańskiej, które zostało założone właśnie dla kultywowania duchowości pasyjnej i działa przy sanktuarium św. Stanisława Papczyńskiego na Mariankach.
Coroczne Misterium Męki Pańskiej w Górze Kalwarii to przede wszystkim przeżycie duchowe i sposobność do zanurzenia się w tajemnicy Chrystusa cierpiącego za nasze grzechy i wprowadzenie do głębokiego przeżycia paschalnych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego. Uczestniczą w nim tysiące mieszkańców Góry Kalwarii, a także przyjeżdżający z okolic i Warszawy pielgrzymi. 
Misterium rozpocznie się 13 kwietnia o godz. 15.00 na placu przed ratuszem w Górze Kalwarii. Wcześniej o godz. 12:00 w sanktuarium św. o. Stanisława Papczyńskiego na Mariankach będzie celebrowana Msza św. dla wszystkich pielgrzymów. Serdecznie zapraszamy, zarówno pielgrzymów indywidualnych, jak i zorganizowanych w grupach parafialnych.

Leave a Reply